x تبلیغات
راهنمای استفاده از اره چکشی

راهنمای استفاده از اره چکشی

در این مقاله ضمن نکاتی پیرامون استفاده از اره عمودبر یا همان اره چکشی، نحوه روغن کاری آن، به معرفی قسمت های مختلف اره عمود بر پرداخته شده. همراه باشید

راهنمای استفاده از اره چکشی

 نکات کلیدی کار با اره عمود بر

پس از جستجو و تحقیق زیاد، موفق به خرید اره چکشییا اره عمودبر دلخواه خود شدید، مهم ترین مسئله بعد از آن، نگهداری صحیح و توجه به نکات ایمنی است که متاسفانه اکثر افراد به این موضوع توجه نمی نمایند. اما باید خاطر نشان کرد که حتی اگر از بهترین برندهای ابزار نیز محصولی خریداری نمایید در صورتی که به آن بی توجه باشید و نحوه استفاده درست از آن را ندانید، طولی نخواهد کشید که دستگاه دچار مشکلات فنی خواهد شد. لذا برآن شدیم تا در این مقاله به نکات کلیدی کار با یکی از ابزارهای پر کاربرد در نجاری بپردازیم. در ادامه قسمت های مختلف آن را معرفی نموده تا به راحتی بتوانید با شناخت بیشتر آن، کار خود را آغاز نمایید.
روغن کاری اره عمود بر و سایر نکات مهم
نکاتی که در این بخش به آن اشاره شده اگر چه بسیار ریزبینانه است اما در واقع بسیار مهم و کارآمد است و به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به نحو احسنت از این وسیله پرکاربرد جهت برش انواع  چوب، پلاستیک و فلز استفاده نمایید. با ما همراه باشید با ارائه چند نکته کلیدی:
 
جهت کاهش حرارات تیغه در برش آهن: بهترین راه حل استفاده از اسپری روغن و آغشته کردن سطح برش با استفاده از آن می باشد.
 
جهت انجام برش بر روی متریال های مختلف:  برای برش مواد و متریال های مختلف، تیغه های مختلفی وجود دارد که می بایست مطابق با آن، تیغه مناسب را انتخاب نمایید.
 
بهترین زمان برای استفاده از حالت پاندولی: برای برش چوب می توانید از این حالت استفاده نمایید. اما برای برش فلزات استفاده از این حالت توصیه نمیشود مگر برای برش فلزات نرم
 
بهترین زمان برای تعویض تیغه: بستگی به جنس چوب و  روش استفاده از دستگاه  دارد. و به مرور و استفاده مدوام از آن در می یابید که چه زمانی نیاز به تعویض تیغه دارید. اما به طور معمول بهتر است پس از یک ساعت استفاده تعویض شود.
 
جهت جلوگیری از برش اشتباه: بهترین کار برای جلوگیری از این اتفاق، نگاه نکردن به خط برش از گوشه و پایین کار است. همچنین برای برش نباید از تیغه های کند و ترک خورده استفاده نمایید.
 
جهت برداشتن اره از روی قطعه کار: ابتدا می بایست دستگاه را خاموش کرده و پس از توقف کامل تیغه، این کار را انجام دهید.
 
بهترین زمان تعویش ذغال دستگاه: ذغال دستگاه  می بایست دائما چک شده و  از تمیزی آن اطمینان حاصل شود. در صورت مشاهده خط پایان اتمام ذغال، بهتر است هر دو ذغال اره عمودبر تعویض گردد.
 
روغن کاری قرقره هدایت تیغه: این بخش از دستگاه می بایست طی برنامه مشخصی روغن‌کاری شود. در صورت نیاز سریعا باید تعویض گردد.
 
جلوگیری از خراب شدن سیم پیچ موتور: قبل از شروع کار، می بایست این بخش از دستگاه چک شده تا مرطوب و روغنی نباشد چرا که مهمترین بخش دستگاه به شمار می رود.
 
جلوگیری از ایجاد گرد و غبار: برخی از این دستگاه ها مجهز به سیستم مکنده گردو غبار می باشند که بهترین راه برای جلوگیری از آلودگی محیط کار است.
 
معرفی قسمت های مختلف اره عمود بر
کفی دستگاه: کفی این اره یک پایه فلزی است. این قسمت بر روی متریالی که قرار است بریده شود قرار می گیرد و اطمینان می دهد که تیغه در زاویه ثابت قطعه کار قرار دارد. کفی را می توان به صورت زاویه ای تنظیم کرد تا به وسیله آن بتوان یک برش مورب ایجاد کرد. این بخش از دستگاه برای مقاومت در برابر لرزش تولید شده و باید بسیار محکم باشد.
 
تیغه: تیغه این اره برقی از کفی بیرون زده و بدین طریق،عمل برش را انجام می دهد. تیغه هایی با تعداد دندانه های متفاوت موجود می باشند.نوع تیغه نصب شده، موادی را که می توان برای برش استفاده شود تعیین می کند.
 
گیره یا محافظ تیغه: نگهدارنده تیغه اره بوده و آن را در موقعیت مشخص قرار می دهد. این گیره ها از یک یا دو پیچ تشکیل شده است که با کلید آلن شل و محکم شده تا تیغه را نگه داشته و در جای خود قفل کند.
 
قرقره هدایت تیغه:بالای کفی اره،قرقره هدایت تیغه تعبیه شده است تا در هنگام برش، تیغه را پشتیبانی کند.
 
دکمه روشن و خاموش:این دکمه معمولاً در زیر دسته طراحی می شود تا به راحتی بتوان به آن دسترسی داشت.
 
دکمه قفل کن کلید:  این امکان را به کاربر می دهد تا اره را با سرعت تعیین شده قفل کند. این ویژگی استفاده از ابزار را در هنگام برش طولانی مدت بسیار راحت تر کرده و باعث کاهش خستگی کاربر می شود.
 
کلید حرکت پاندولی: تیغه به جلو و عقب و همچنین بالا و پایین منتقل می شود و معمولاً می تواند در چهار یا پنج موقعیت تنظیم شود.
 
دکمه کنترل سرعت: با این دکمه می توان سرعت دستگاه را در دست گرفت و سرعت را مناسب با کار و متریال مورد نظر،تنظیم نمود.
برچسب‌ها: ,
بایگانی
پیوندها
پیوندهای روزانه
آمار بازدید
آنلاین : 1
بازدید امروز : 2
بازدید دیروز : 0
بازدید هفته گذشته : 2
بازدید ماه گذشته : 33
بازدید سال گذشته : 438
کل بازدید : 2720