x تبلیغات
دستگاه دورکن چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه دورکن چیست و چه کاربردی دارد؟

هرآنچه درمورد دستگاه دورکن باید بدانید

دستگاه دورکن چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه دورکن،یک ابزار برشی بسیار پر کاربرد در کارگاه ها و کارخانجات مرتبط با صنایع چوب و ام دی اف و مصنوعات چوبی و پی وی سی می باشد.دستگاه دورکن دارای یک تیغ اره می باشد که برش را انجام می دهد.به وسیله دستگاه دورکن می توان برش های مستقیم و زاویه دار را انجام داد.در واقع محدودیتی در برش ندارد.از نظر ابعاد نیز محدودیتی برای قطعات وجود ندارد و می تواند قطعات کوچک تا قطعات بزرگ و خیلی بزرگ را شامل شود.دستگاه دور کن برش قطعات را به صورت تک ورق انجام می دهد،قطعه مورد نظر روی ریل دستگاه دورکن قرار می گیرد و از روی تیغ اره به وسیله کاربر حرکت داده می شود تا برش در قسمت مورد نظر انجام شود.
مهم ترین ویژگی های دورکن،که آن را به یک ابزار کاربردی در صنایع چوب تبدیل کرده می توان به موارد زیر اشاره کرد:
برش دقیق و سریع
عملکرد ساده و دقیق بدون نیاز به مهارت و تخصص خاص
اپراتوری آسان و استهلاک پایین دستگاه
دورکن ها بر اساس مولفه های مختلف دسته بندی می شوند.دسته بندی کلی،دو نوع دستی و اتوماتیک می باشد.در دورکن دستی تمامی تنظیمات به صورت دستی انجام می شود اما در نوع اتوماتیک،تمامی تنظیمات به وسیله اتوماتیک و از طریق یک صفحه نمایشگر انجام می شود.
انواعی از اره دور کن نیز برای برش قطعات بزرگ استفاده می شوند و بر اساس سیستم حرکتی دورکن  دسته بندی می شوند:ریل دار،واگنی،لوکوموتیوی که فقط در روش کارکرد متفاوت هستند.دورکن واگنی ایده آل ترین دستگاه دورکن می باشد.
دسته بندی دیگر به صورت ساده و خط زن دار می باشد.در دستگاه دور کن خط زن،دوموتور استفاده شده است یک موتور اصلی و یک موتور با توان کم تر برای انجام خط زنی.دستگاه دورکن خط زن دارای دو تیغ اره،یک تیغ اره اصلی و بزرگ تر و دیگری تیغه مخصوص خط زن می باشد.دستگاه دورکن خظ زن دار بسیار رایج می باشد.
دورکن ها از هر نوعی که باشند،دارای یک سری اجزای اصلی و مشترک هستند اما می تواند علاوه بر این اجزا،اجزای کاربردی دیگری نیز داشته باشند.
موتور دستگاه دورکن مهم ترین قسمت می باشد و نیروی لازم برای حرکت تیغ اره را تامین می کند.بنابراین قدرت موتور در انتخاب دستگاه تاثیرگذار است.
تیغ اره نیز که عمل برش را در دستگاه انجام می دهد،که در نوع خط زن دارای دو تیغه برای برش می باشد
دستگاه دورکن یک ریل برای قرار گرفتن قطعه روی آن می باشد تا بتوان به وسیله آن قطعه را جهت برش حرکت داد.یکی از انواع دسته بندی دورکن ها بر اساس همین ریل دستگاه می باشد که برای صفحات بزرگ استفاده می شوند و به سه نوع واگنی،لوکوموتیوی و ریل دار تقسیم می شوند و ایده آل ترین نوع آن ریل واگنی می باشد.
گونیا برای تنظیم قطعه کار استفاده می شود.
در پشت گونیا یک میز قرار دارد که برای نگهداشتن بخشی از قطعه کار استفاده می شود.
یک گیره نگهدارنده نیز برای نگه داشتن و محکم کردن قطعه کار روی دستگاه دورکن می باشد.
برای تنظیم و گونیا کردن قطعات بزرگ نیز یک میز برش جلویی کاربرد دارد.
برای برش زاویه دار و مثلثی نیز یک گونیا در وسط ریل دستگاه وجود دارد.
محل نگهداری اره اضافی،یونیت لیزر،پنل اپراتور و... نیز می توانند از تجهیزات اضافی دستگاه باشند.
برای خرید اره دور کن باید قدرت موتور را متناسب با نیاز خود و تعداد،ابعاد و متریال قطعاتی که می خواهید برش دهید انتخاب کنید.
بیشتر بخوانید: جاروبرقی صنعتی

 

برچسب‌ها: ,
بایگانی
پیوندها
پیوندهای روزانه
آمار بازدید
آنلاین : 1
بازدید امروز : 12
بازدید دیروز : 0
بازدید هفته گذشته : 12
بازدید ماه گذشته : 43
بازدید سال گذشته : 448
کل بازدید : 2730