x تبلیغات
موتور براشلس چیست؟

موتور براشلس چیست؟

موتور براشلس چیست و چه کاربردی دارد؟

موتور براشلس چیست؟

 موتور براشلس چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور حتم کلمه موتور براشلس را شنیده اید و این کلمه برای شما آشناست اما دقیقا نمیدانید که چیست؟ چه عملکردی دارد؟ چه کاربردی دارد و نهایتا مزایای استفاده از آن چیست؟ در این مقاله قصد داریم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم با ما همراه باشید.
 
موتور براشلس یکی از انواع موتورهای الکتریکی می باشد که امروزه در تولید بسیاری از ابزارهای برقی کاربرد دارد. در واقع برای تسلط وسایل و گجت‌های الکترونیکی بر تمام صنایع، استفاده از موتورهای براشلس در بسیاری از سیستم های آر سی مانند ماشین کنترلی، کوادکوپتر وپهبادها …  وجود دارد. برای اینکه انرژی الکتریکی به مکانیکی تبدیل شود از موتورها استفاده می شود. نام دیگر این موتور، موتور جریان مستقیم بدون جاروبک  است و در آن برای  انتقال جریان به روتور از بخشی به نام جاروبک استفاده می شود و با چرخش روتور قطب ها جابه جا شده و موتور به حرکت در می آید. در طی این جابه جایی از طول عمر موتور کاسته می شود و نقش موتورهای براشلس پر رنگ تر می شود. این موتور ها طوری طراحی شده اند که با آهنرباهایی که در ساختار خود دارند، نیرو را از جریان الکتریکی مستقیم دریافت کرده و سبب چرخش روتور در داخل استاتور  می گردد. لازم به ذکر است که  در این موتورها به جای استفاده از براش، از کنترل کننده مرحله به مرحله استفاده شده و به همین دلیل سبب به وجود آمدن چرخشی می شود که در نهایت آن انرژی الکتریکی تبدیل به انرژی مکانیکی می گردد. از دیگر ویژگی های این موتور این است که در آن سیم پیچ ثابت بوده و آهنربا می چرخد در نتیجه  انتقال ولتاژ به سیم پیچها احتیاجی به براش نیست.
 
تاریخچه موتور براشلس
از موتورهای براش تا دهه ۸۰ میلادی استفاده می شد. مایکل فارادی، یک دانشمند انگلیسی، با انجام آزمایشاتی توانست اثبات کند که سیمی که جریان الکتریکی دارد، می تواند در اطراف خود میدان مغناطیسی دایره ای به وجود آورد. دانشمندان دیگری نیز بعد از فرادی آزمایشاتی را انجام دادند و در نهایت آزمایشات طراحی موتورهای براشلس انجام گرفت. این نوع موتور از جمله موتورهای دی سی (DC) است که در داخل آن آهنرباهایی تعبیه شده است که به با استفاده از آن، جریان الکتریکی مستقیم می تواند قدرت و انرژی مورد نیاز خود را بگیرد و سبب چرخش روتور در داخل دستگاه  گردد.
 
نحوه عملکرد موتور براشلس
در موتورهای براش، برای انتقال جریان الکتریکی به سیم پیچها، از براش(جاروبک) و کموتاتور استفاده می شود. براش، جریان الکتریکی را به کموتاتور  منتقل می کند اما موتور براشلس، جاروبک ندارد و انتقال جریان الکتریکی به سیم پیچ ها را از طریق دیگری انجام می دهد. در واقع در موتورهای براشلس برخلاف نوع معمولی ، سیم پیچ ها بر روی روتور قرار ندارند و بر روی استاتورها هستند. لازم به ذکر است که روتور آن نیز آهنربایی بوده و در نتیجه سبب می شود تا جریان الکتریکی در آن به صورت دائم  وجود داشته باشد. پس نیازی به انتقال جریان الکتریکی جهت فراهم کردن جریان مغناطیسی نیست.
کاربرد موتور براشلس
قابل استفاده در انواع قطعات الکتریکی است چرا که خاصیت کنترل پذیری بالایی دارد.
در دستگاهی مانند ماشین لباسشویی، جاروبرقی، تهویه هوا و … استفاده می شود.
 جهت کنترل نیرو بسیار ایده آل می باشد و به همین جهت می تواند در آینده جایگزین خوبی برای موتورهای پله ای باشد.
در صنایع خودرو، لوازم خانگی،  هوافضا، ماشین آلات صنعتی خودکار ،پزشکی… نیز کاربرد دارد.
مزایای موتور براشلس
بهره وری بالایی داشته و  عدم وجود جاروبک یا براش باعث به حداقل رسیدن اصطکاک و کاهش فرآیند تولید حرارت و در نهایت طول عمر بیشتر  می گردد.
قابلیت کنترل پذیری بالایی داشته و  علت آن استفاده از مکانیزم فیدبک جهت رسیدن به گشتاور و سرعت مطلوب می باشد.
بر خلاف موتورهای معمولی می تواند به طور متداوم و پیوسته در حالت گشتاور بالا و سرعت مطلوب کار کند.
 به دلیل عدم تماس مکانیکی، حداقل گرما تولید می شود و از سایش قطعات دستگاه جلوگیری میکند.
به دلیل نداشتن جاروبک باعث افزایش طول عمر آن شده و از ایجاد نویز جلوگیری می نماید.
به دلیل بازدهی زیاد موتورهای براشلس، طول عمر باطری تا ۵۰ درصد افزایش میابد.
در توان برابر، این موتورها در مقایسه با موتورهای معمولی وزن کمتری دارد.
صدای کمتری تولید می کند چرا که اصطکاک و جرقه ای ایجاد نمی شود.
بیشتر بخوانید: سیستم SDS بتن کن
برچسب‌ها: ,
بایگانی
پیوندها
پیوندهای روزانه
آمار بازدید
آنلاین : 1
بازدید امروز : 8
بازدید دیروز : 86
بازدید هفته گذشته : 97
بازدید ماه گذشته : 198
بازدید سال گذشته : 394
کل بازدید : 2676