x تبلیغات
سیستم SDS بتن کن

سیستم SDS بتن کن

سیستم SDS در بتن کن چیست؟

سیستم SDS بتن کن

 سیستم SDS در بتن کن چیست؟

به بتن کن ها، دریل چکشی یا مته ی کوبه ای هم گفته می شود به دلیل اینکه ابزار قدرتمندی جهت کندن مواد سختی مانند بتن هستند. روش کار آنها فراهم کردن سرعت بیش تر در کار با حداقل نیرو است.آنها طوری طراحی شده اند که یک مکانسیم چکشی و ضربه ای در خود دارند با روشن کردن آن، مکانیسم چکشی در آن فعال می گردد و دستگاه شروع به ضربه زدن و سوراخ کردن می کند. حال که با بتن کنها آشنا شدید نوبت می رسد به  سیستم SDS دستگاه و چگونگی عملکرد آن.
این سیستم مخفف Slotted Drive System که به معنی سیستم شفت شکاف‌دار است و حفاری بتن و مواد سخت با استفاده از آن راحتتر و ساده تر می شود. قلم‌ها و مته‌های بتن کنها دارای شیارها در انتهای شفت خود هستند. علاوه بر اینکه شیارها جایگاه اصلی قرار گرفتن ساچمه‌های سیستم SDS برای قفل کردن مته یا قلم است، این شیارها باعث باز کردن قلم در قلم گیر(SDS) و افزایش ضربات تخریب می‌شود. این ویژگی باعت متمایز شدن این قلم گیر نسبت به قلم گیهای دیگر شده است به این علت که انتقال انرژی بیشتر به دلیل جلو و عقب حرکت کردن قلم می باشد.
 
انواع سیستم SDS در بتن کن
سیستم SDS از نظر نوع قلم گیر به دو دسته زیر تقسیم می شود.
SDS PLUS: قلم گیر در سیستم SDS PLUS، دارای ۴ شیار می باشد در  این نوع سیستم، قلم و مته های استفاده شده، قطری معادل ۲۴ میلیمتر دارند و از قلم پنج شیاری که در SDS MAX تعبیه می شود؛ نازک تر و سبک تر هستند و بیشتر برای سوراخ کاری، تراشکاری و ایجاد حفره استفاده می شوند.
SDS MAX: در این سیستم، قلم گیر ۵ شیار بوده از مته های ۳۴ میلیمتر به بالا استفاده می شود. از این نوع سیستم برای تخریب و حفاری های بسیار سنگین و همچنین حفاری و کندن بتن، سنگ آهک، سنگ و… استفاده می شود.
 
بیشتر بخوانید: عوارض و خطرات جوشکاری
برچسب‌ها: ,
بایگانی
پیوندها
پیوندهای روزانه
آمار بازدید
آنلاین : 1
بازدید امروز : 5
بازدید دیروز : 86
بازدید هفته گذشته : 94
بازدید ماه گذشته : 195
بازدید سال گذشته : 391
کل بازدید : 2673